Úvod / Dřevěné materiály

Dřevěné materiály

Co je Lamino neboli LTD?

Lamino někdy označované LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů od různých výrobců. Aktuální nabídku je třeba ověřit u nejbližšího dodavatele. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Při čištění lamina používejte minimum vody a dávejte si pozor, aby se vlhkost nedostala do středu desky, třeba hlubokými škrábanci nebo nedokonale lícujícími hranami. V takovém případě totiž lisovaný materiál nasaje vodu, nabobtná a dojde k jeho trvalému poškození. Při čistění nepoužívejte brusné nebo odírající prostředky, leštící a bělicí přípravky, čistící prostředky se silnými kyselinami a silnými kyselými solemi ani parní čističe. Při čištění pomocí studené vody a použitých a nevymytých utěrek či kůží pro čištění oken mohou na povrchu vznikat šmouhy. Odstraníte je přetřením povrchu teplou vodou a následným vytřením do sucha papírovou utěrkou nebo utěrkou z mikrovlákna.

Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí.

Hrany pro lamino desky

Hrany se dříve vyráběly pouze z melaminového papíru. Trendem poslední doby jsou plastové hrany, označované ABS. Jsou odolnější, než hrany papírové a jsou k dispozici v mnoha tloušťkách.


Co je dýha?

Dýha je tenký plát masivního dřeva, který se vyrábí v různých tloušťkách a nalepuje se na nosný materiál. Tím vznikají ploché desky dýhované oboustranně, které jsou základním materiálem pro výrobu dýhovaného nábytku.


Co je masiv?

Masivní dřevo vždy bylo, je a bude nejžádanějším materiálem při výrobě nábytku. Je to pro jeho vlastnosti estetické, fyzikální a mechanické. Pomocí masivního dřeva lze vytvořit v interiéru jedinečnou, příjemnou atmosféru. I když se dřevo používá k výrobě nábytku stovky let, neznamená to, že ze dřeva nemůžeme vyrobit moderní, svěží, nadčasový nábytek. Nábytek z masivu je zkrátka úžasná záležitost, dokonalý pro tvorbu osobitých designů, ekologický - nezatěžuje přírodní prostředí.

Textura masivního nábytku

Textura - nazývaná také kresba dřeva nebo fládr závisí na struktuře a přirozených barevných rozdílech dřeva. Pod slovem textura se rozumí průběh letokruhů a směru vláken, jádrové a bělové dřevo, póry dřeva apod... Textura dřeva je viditelná na první pohled a je na každém kousku dřeva jiná, tím je masivní dřevo naprosto unikátní. I když objednáte dvě stejné skříňky, vždy budete mít doma originál.

Masiv borovice

Borovicové dřevo je nejtvrdší jehličnatý strom, oproti smrkovému dřevu je křehčí. Dřevo je v odstínu od smetanově bílé, k oranžově hnědé až po rezavou, letokruhy má výrazné. Dřevo je velice kvalitní, odolné vůči vlhkosti. V nábytkářství má borovice široké uplatnění, můžeme se s ním setkat při výrobě postelí, konferenčních stolků, stolů a židlí či u zahradního nábytku

 


Co je MDF?

MDF, neboli středně hustá vláknitá deska, se vyrábí převážně ze smrkových dřevěných vláken a vyniká především pevností a snadnou opracovatelností. Právě díky pevné struktuře jsou MDF desky plnohodnotnou náhradou masivního dřeva. Další výhodou je příznivá cena materiálu.

Nejčastěji se s MDF setkáváme v interiérech a u nábytku. Hladký povrch desky je ideální pro úpravu laminováním, lakováním, dýhováním a frézováním ozdobných motivů i lepením dekoračních fólií. Často se tak využívá jako nenosný prvek pro ozdobná dvířka skříní, obklady a police. V domácnosti oceníme také vysokou odolnost MDF a velmi jednoduchou údržbu.

© Používáme e-shop oXyShop X5 od společnosti oXy Online s.r.o.